Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku jest jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie Wielkopolski. Kórnik, malowniczo położone nad jeziorem Kórnickim miasto, jest też ważnym ośrodkiem handlowym i usługowym. Przez wieki miasto pozostawało w cieniu tutejszej rezydencji magnackiej. Do dziś zamek odgrywa bardzo ważną rolę w tym mieście. Obecnie jest on ważnym zabytkiem, dzięki któremu  ta niezbyt wielka miejscowość stała się ważnym ośrodkiem na turystycznej mapie Wielkopolski.
Historia zamku w Kórniku sięga XV wieku, kiedy to powstała jego najstarsza część. W początkach XVI wieku wzniesiono tu zamek murowany, który w późniejszym okresie przebudowano w stylu barokowym. Poważna przebudowa nastąpiła w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela okolicznych ziem – Tytusa Działyńskiego. Zamek uzyskał wówczas nowy wygląd, nawiązujący swym stylem do tzw. gotyku romantycznego.
Dzisiaj zamek jest siedzibą muzeum, mieści się tu również Biblioteka Kórnicka PAN. To jedna z najcenniejszych naukowych bibliotek w Polsce.
Największa atrakcją zamku w Kórniku są autentyczne wnętrza z XIX stulecia. Można tu zobaczyć nie tylko stare meble oraz ciekawa kolekcję obrazów. Wystawione zostały również dawne sprzęty domowe oraz kolekcja oręża.
Wokół zamku znajduje się piękny park – arboretum, którego obecnym gospodarzem jest Instytut Dendrologii PAN. Wiadomo, że już w XVI wieku kórnicki zamek był otoczony parkiem, jednak obecny charakter zyskał on w początkach XIX wieku. To właśnie wtedy Tytus Działyński zapoczątkował na obszarze parku kolekcję ciekawych drzew oraz krzewów.
Pomijanym przez zwiedzających zabytkiem Kórnika jest pochodzący z XIX wieku kościół Wszystkich Świętych, utrzymany – podobnie jak zamek – w stylu gotyku romantycznego. We wnętrzu tej świątyni znajdują się późnorenesansowe płyty nagrobne Górków, wykonane pod koniec XVI wieku i pochodzące z wcześniejszej świątyni stojącej w tym miejscu.
Na jakie atrakcje mogą jeszcze liczyć ci, którzy zdecydują się na wizytę w Kórniku? Z pewnością warto skorzystać z rejsu statkiem spacerowym po jeziorze Kórnickim.