Słowackie atrakcje: Zamek Orawski

Orawa to niezwykła kraina, na terenie której wpływy polskie i słowackie przez lata łączyły się, tworząc wyjątkową kulturę. Sporna niegdyś kraina jest dziś jedną z najpiękniejszych krain, której piękno już dawno zostało docenione przez turystów oraz biura podróży zajmujące się organizacją wypoczynku na Słowacji. Na jakie zabytki koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Zamek Orawski bez wątpienia stał się najwspanialszą wizytówką tej krainy. Jako najważniejszy i najbardziej charakterystyczny zabytek na terenie Orawy przyciąga wycieczki z całej Europy, a jego pięknem zachwycać można się godzinami. Piękne otoczenie oraz wspaniała historia sprawiły, że Zamek Orawski zyskał miano jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Słowacji. Biura podróży kuszą możliwością odwiedzenia tego zamczyska, tym bardziej, że wycieczki na Słowację cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego to właśnie ten zabytek stał się tak popularny? Na czym polega jego wyjątkowość?

Zamek Orawski to bez wątpienia zabytek, który przyciąga swą malowniczością. Wzniesiony na szczycie wysokiej skały, dumnie wznosi się nad Orawą i jest doskonale widoczny już z daleka. Jego majestatyczna sylwetka jest najlepszym dowodem na to, jak ważną rolę zamek ten odegrał w dziejach Słowacji. Dokumenty historyczne wspominają o tym zamku już w II połowie XIII stulecia, kiedy to stanowił on własność węgierskiego króla. Wśród panów władających zamkiem w przeszłości pojawiają się ważne nazwiska. Wiadomo, że był on własnością i Komorowskich, i Thurzonów. Rozbudowywany przez kolejnych panów zamek dziś zachwyca swym ogromem. Najstarsze elementy wchodzące w skład kompleksu zamkowego pochodzą z XIII wieku, te najmłodsze – z XVII stulecia. Zniszczony w XIX wieku zamek dość szybko został odbudowany, a gruntowana renowacja przeprowadzona w latach 50. XX wieku umożliwiła jego udostępnienie turystom. Zamek stał się jednocześnie siedzibą Muzeum Orawskiego, dzięki czemu dziś zaglądający tu turyści mogą podziwiać eksponaty związane z historią, kulturą oraz przyrodniczym bogactwem Orawy.

Na Orawie nudzić się nie można, a miejsc godnych polecenia jest tu wiele. Ci turyści, którym dane było już podróżować po tej części Słowacji wiedzą doskonale, że Zamek Orawski jest tylko jednym z wielu wspaniałych zabytków tej krainy.