Polskie zamki: Golub-Dobrzyń

Golub-Dobrzyń jest chętnie odwiedzany przez turystów, dla których głównym celem wycieczki jest tutejszy zamek. Ta ciekawa budowla z pewnością może zostać zaliczona do grona najciekawszych zamków na ziemiach polskich, a jego ceglana bryła ozdobiona renesansową attyką prezentuje się wspaniale. Zamek ten jest jedną z najcenniejszych pamiątek związanych z Anną Wazówną. To właśnie dzięki niej zamek ozdobiony został wspaniałymi detalami architektonicznymi, typowymi dla sztuki renesansu.

Sama budowla może się pochwalić długą i ciekawą historią. Wiadomo, że Golub-Dobrzyń to zamek wyjątkowy, którego historia sięga przełomu XIII i XIV wieku. Początkowo służył on Krzyżakom, a jako siedziba komtura wyróżniał się swą architekturą i zastosowanymi tu rozwiązaniami. Ten ciekawy zamek krzyżacki po pokoju toruńskim stał się własnością państwa polskiego. Gdy w XVII wieku trafił w ręce Anny Wazówny, dokonano sporo zmian w jego architekturze.

To właśnie ona w latach 20. XVII wieku przemieniła krzyżacki zamek w piekną budowlę o cechach renesansowych. Niestety Anna Wazówna była ostatnią osobą, która interesowała się losami tego zamku. Już po jej śmierci zamek niszczał, a od połowy XIX wieku zaczął się przemieniać w ruinę. Na szczęście w porę udało się podjąć stosowne kroki i ocalić tę historyczną pamiątkę przed zniszczeniem. Przeprowadzone w latach 60. XX wieku prace konserwatorskie sprawiły, że dziś zamek prezentuje się wspaniale, a wycieczki mogą delektować się jego widokiem. Wielkim zainteresowaniem cieszą się również urządzone w zamkowych wnętrzach wystawy. Stare meble oraz eksponaty związane z bitwą pod Grunwaldem stanowią tu wyjątkową atrakcję dla turystów.